Medium’dan yayıncılar bağırsakin ihtilal durumunda yenilikler

2012 yılında yeni bir blog altyapısı olarak huzurmıza çısoy ve gitgide hâllenen Medium.com, yayıncılar için çevrilme niteliğinde yeni özellikler karınermiş Medium for Publishers‘ı tanıttı.

Yeni Arayüz Seçenekleri
Medium‘un teşhisttığı yeni özellikler, bilhassa yayıncılar karınin eke ögönen taşıyor. Medium yayıncıları imdi arayüz üzerinde farklı kişiselleştirme seçeneklerine ehil olacak. Nitelik ve görsel tasavvur seçimi yapabilecek, böylece Medium yayınları birbirinin nüshası olmaktan kurtulacak. (Bkz: The Awl, Pacific Standard)

Medium 0

Zorlamasız İçerik Transferi
Özel düzlük adı tasarrufını WordPress.com‘un tersine ücretsiz olarak sunan Medium, farklı yayınların Medium’a taşınmasını ciğerin bile WordPress’e karşı bir atak strüktüryor. Daha önce WordPress eklentisiyle karıneriklerin aynı anda Medium’a aktarılmasını sağlayıcı girişim, bu kere arşivdeki ovaların Medium’a taşınması için bir aralıkç sunuyor.

Medium 1

Ücretsiz çitndırma hizmeti sunan Medium, bu mevzuda kadem atan yeni yayınların adını da veriyor (Time Inc.’s Money, The Hairpin, Women vs.) ve arkasının geleceğini söylüyor. Bu haberi henüz duyan yayınlara da kapılarının yalınlık olduğunu belirtiyor.

Medium yayınlarının her yere başarılı şekilde erişmesinı istediklerini kail Evan Williams, Feysbuk Instant Articles ve Google Accelerated Mobile Pages (AMP) muhtevain uyumluluk sağlamladıklarını da anlatım ediyor ve Medium’un mobil öncelikli bir platform başüstüneğuna aksan kuruluşyor.


Medium 3

İki Farklı Hasılat Modeli
Medium’un yürekerik üretimi konusunda yeni bir sayfa açtığı malum. Ancak şimdiye kadar Medium kabil kalem erbabı da rastgele bir hasılat elde edemiyordu. Yeni tanılamatılan sınav aşamasındaki 2 hasılat modeli ise bundan sonrasında hem yazarların hem bile Medium’un hasılat elde etmesinin önünü açıyor.

Bu hasılat modellerinden ilki sponsorlu hikayeler (Promoted Stories). Bu modelde öne çısoy yayıncılar kendi içeriklerinin üst kısmına adidaki kabil bir sponsorlu ciğererik alabilecek.

Medium blog

İkinci gelir modeli ise benim daha çok düşündüğüm ve beğendiğim üyelik (membership) modeli. Bu modeli seçen yayıncılar sadece üyelerden aylık belli bir ücret alacak ve sadece üyelere özel ciğererikler yayınlayabilecek. Medium, değişen oranlarda bir hak algı. Serious Eats, True Magazine ve Great Jones Street bu modeli kullanan yayıncılardan bazenları olacak.

Medium blog 2

Evan Williams, bu yeniliklerin Perşembe sabahı (bize göre Perşembe akşamı) devreye aldatmaınacağını söylüyor ve yeni yayıncıların ilgisini beklediklerini anlatım ediyor.

Yeni WordPress mi?
Bittabi beceri olarak değil ama Medium’un yeni blog platformu olarak WordPress’in ilk senelerındaki üzere bir izlenim oluşturduğunu söyleyebilirim. Blogspot, Tumblr vb. blog enfrastrüktürlarından ziyade, elan özgün kucakerik üreticilerini kendine çeken Medium, iç etkileşim dair şimdiye denli bayağı başarılı oldu ve imdi dış kanallara yayılma dair hamle atıyor. özge taraftan yazarlara sunduğu gelir modelleri bile senelerdir kanayan bir yaraya çare olma şansına iye.

Geçen devir paylaştığım, zirdaki Medium tasarsı ise Medium’un yeni bir kitle tutulmak mevzusundaki muvaffakiyetsının bayağı bir göstergesi. Basitliğe ve mobiliteye önem vermesi, önümüzdeki dönemde Medium’un en yüce tabancaı olacak kabilinden bölümüküyor.

medium

çizgiırlatmak icabında Ilkgüz 2015’te Andreessen Horowitz, Google Ventures ve Greylock Partners‘ın önderliğinde 57 milyon dolarlık Dizi B yatırımı yer Medium, Ilk teşrin 2015’te büsbütün yenilenmişti. Biz bile geçtiğimiz dönemde Adrazzi blogunu Medium’a taşımıştık.

Elan önce okumadıysanız 1 yıl önce paylaşmış olduğumız Medium Türkiye’nin hikayesine bile delik atmanızı tavsiye ederim.

Bulak: https://medium.com/@kadinvsaglik

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Medium’dan yayıncılar bağırsakin ihtilal durumunda yenilikler”

Leave a Reply

Gravatar